A puli szőrkialakulása A puli híres szőrcsodájának eredeti hivatásának űzése során természetesen nem pompázhatott, hiszen hamarosan nem tudott volna mozogni a földet söprő nemezes szőrbe ragadt növényi maradványoktól. A ma közismert szőrzet kialakulása valójában a sporttenyésztés eredménye, a múlt században még a tibeti terrierhez hasonló szőrzet volt gyakori. A pásztorok a juhokkal együtt kutyáikat is rendszeresen nyírták.
A puli nevelése
Tartási körülményeit tekintve igénytelen, de mozgásigényét feltétlenül figyelembe kell venni. Szabadban tartás esetén mindenképpen legyen számára megfelelő száraz hely, ahol nagy tömegő átázott szőrét meg tudja szárítani, hiszen az átázott bunda nem védi meg az időjárási hatásoktól. Amennyiben lakásban tartjuk, az egyszerű napi sétánál többet kell biztosítani számára, legalább játékkal, futással pótolni a szabadságot, de ajánlatos sportos elfoglaltságot keresni. Mindent egybevetve megfelelő gondossággal kitűnő családi, jelző és sportkutya nevelhető belőle. A kölykök szőrét nem kell nyiratni. Az az igazán hosszú, dús szőr 3 éves korukra nő meg.
Eredete: Magyarország.
Felhasználása:Terelő pásztorkutya
FCI-Besorolása: I. fajtacsoport: Juhász- és pásztorkutyák. 1. szekció: Juhászkutyák. Munkavizsga nélkül.
Rövid történeti áttekintés: Ázsiai eredetű magyar terelő pásztorkutya. Ősi változata minden valósínüség szerint a vándorló, nomád pásztorkodással foglalkozó ősmagyarokkal került a Kárpát-medencébe.
(további infót a "A puli eredete" menüpontban találsz)
Általános megjelenés: Középtermetű, szilárd szervezetű, négyzetes testarányú, finom, de nem túl könnyű csontozatú. Kissé szikár testének minden része jól izmolt. Az egyes testrészek alakulása nehezen ítélhető meg, mert testét erőteljes, szalagokat vagy zsinórokat képező szőrköntös fedi. A fej szőrzete oly mértékben dús, hogy a fejet kereknek mutatja, és a szemeket árnyékolja. A hát fölé előrecsavart, dús szőrzetű farok hátrafelé enyhén emelkedő testforma látszatátát kelti.
Fontos testméretek: A törzshossz és a marmagasság azonos. A mellkasmélység valamivel kevesebb, mint a marmagasság fele. A fanghossz a fejhossz egyharmadának felel meg.
Nyak:Középhosszú, feszes, izmos. A vízszintessel 45 fokos szöget zár be. Dús szörzet fedi.
Viselkedés és jellem: Élénk vérmérsékletű, rendkívül tanulékony fajta. Mai formája a sporttenyésztés hatására alakult ki.
Gyermekszerető:
Járás: Igen élénk, temperamentumos. Lépése rövid. Mozgása gyakran jellegzetesen aprózó, pörgő, szökdécselő, hajlamos arra, hogy pörögve saját tengelye körül forogjon.
A puli színei:
Szürke
Fekete
Fehér
Maszkos fakó
4 méretkategóriába sorolják a pulit: - törpe puli (30 cm és alatta) -kis puli (30-40 cm) - középpuli (40-50 cm) -nagy vagy rendőrpuli (50 cm és felette)
Nagyság és súly:
Marmagasság:
Kanok: 39-45 cm, ideális méret: 41-43 cm Szukák: 36-42 cm, ideális méret: 38-40 cm.
Testsúly:
Kanok: 13-15 kg Szukák: 10-13 kg.
www.puli.sokoldal.hu
Tetszett ez az oldal? Mutasd meg az ismerőseidnek is!