Suk Dezső, a magyar pásztor- és juhászebek ismerője a pulikról így írt:
"Ez a kis kutya zseni mint nyájörző, egyszerűen mesével határos mint juhterelő, a szó szoros értelmében nélkülözhetetle. Sok esetben emberrel egyáltalán nem pótolható. Tanulékonyabb, intelligensebb ebfajta a világon nincs még egy. Láttam pulit- írja-, amelyik juhász nélkül őrzött 400 darab birkát 25 hold gyepen, amely nem volt szélesebb 15 méternél, és körül volt vetve vetésekkel. Ennek ellenére egy szál gabonát a birka le nem haraphatott, pedig a puli egyedül őrizte. Erről a kutyáról el lehet mondani, hogy csak éppen beszélni nem tud. Érteni mindent! Nemcsak gazdája szavait, de intését, sőt szemeivel kifejezett akaratát is parancsnak veszi és feltétlen teljesíti."
Herman Ottó szerint:
"A puli a legnevezetesebb terelő pásztoreb, nyilván a magyarok közép-ázsiai őskutyája, a faj szerint megvan ma is Tibetben, Lhassában, honnan az angolok utolsó sikeres benyomulások után elhozták. Erről az öreg pásztorok hite az, hogy már az ősök hozták magukkal."
A puli rokon fajtái: ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Tibeti terrier és Lhassa apso
Amerre a magyarok a népvándorlás idején haladtak, megtalálhatók a pulihoz hasonló fajták. A Herman Ottó által is említett tibeti terrier és Lhassa apso minden bizonnyal a pulirokonfajtái, bár napjainkban sok, a sporttenyésztés hatására létrejött eltérő vonás található közöttük, az ősi bélyegek felfedezhetők. A testarányok, a forma, a fejtípus, a faroktartás módja, a hosszú szőrzet a rokonsá jelei.
A lengyel (polsky owczarek nizinny) hazájában valamikor csak bozontos pásztorkutyaként emlegették. Közepes mérete, pulihoz hasonló karaktere és ugyanazon terelőtevékenysége a rokonság mellett szólnak.
A puli legközelebbi rokon fajtái az őspulialapon német és francia pásztorkutyákkal keresztezett, már a Kárpát-medencében kialakított másik két magyar pásztorkutya a pumi és a mudi. E két utóbbi fajta kialakítása e század elejére, s meghatározó a sporttenyésztés hatására vezethető vissza.
Pumi:
Mudi:
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: A század elején a pumi és a puli név gyakran keveredett, s csupán apró jellegbeli eltérések megjelölésként, ötletszerűen használták. A két fajta egyértelmű leírása, különválasztása és nemesítése dr. Raitsits Emil munkájának köszönhető.
www.puli.sokoldal.hu
Tetszett ez az oldal? Mutasd meg az ismerőseidnek is!